FILMOVÝ KLUB 

Pravidelné večerní promítání filmů v knihovně. Od 20 hodin některý pátek v měsíci, není-li uvedeno jinak. Součástí promítání je také úvod a (po)filmové posezení s diskuzí (drobné občerstvení s sebou vítáno). Vstupné je dobrovolné.

Malá historie Filmového klubu při statenické knihovně:
V roce 2018 klub zahájila a dva roky s technickou podporou svého muže Brice vedla Lýdia Rouanet. 
Díky grantu VISK3, se pro filmový klub v roce 2021 podařilo získat odpovídající technické vybavení.
V říjnu 2021 vítáme nového vedoucího Filmového Klubu Jana Šilhavého.

DĚTSKÝ FILMOVÝ KLUB 

Od podzimu 2022 z iniciativy Aleny Heverové probíhá s velkým úspěchem také DĚTSKÝ FILMOVÝ KLUB. 
Probíhá některý pátek v měsíci od 18 hodin. Alena filmy pro děti vybírá a uvádí. Přehled filmů, které v klubu uvidíme nebo jsme již viděli. Jsou řazeny v časové posloupnosti zleva doprava. Proběhlé filmy nemažeme.

Žena na válečné stezce aneb soukromá válka paní Hally. Přemýšleli jste někdy o ekoterorismu? Nebo nechcete se alespoň k něčemu přilepit? Ale jak říká profesor Smil: "Pošlete mi email, až se to rozšíří a něco to změní..."

Od 18:00 / Sestry Sacuki a Mei se s tatínkem stěhují na venkov do strašidelného domu. Starší Sacuki musí převzít péči o domácnost, zatímco malá Mei objevuje zákoutí přilehlého lesa. Dívky se spřátelí s roztomilými lesními duchy v čele s obrovským chlupáčem Totorem a prožijí s nimi největší dobrodružství svého života. Nadčasový film mistra japonské...

DETEKTIV DOWN

28.04.2023

Žánrový mix "krimi-drama-komedie" od norského režiséra Bårda Breiena (Kurz negativního myšlení).
FK uvádí Jenda Šilhavý, který o filmu píše: Drsný soukromý vočko jménem Robert Bogerud sedí v kanclu a čeká na svůj první případ. Má jedinej problém - Downův syndrom, což předsudečný většině dost vadí... A tak se zákazníci nehrnou.
Taky mu do toho kecá...

Píseň moře je irský animovaný film, který se sice odehrává v současnosti, ale vychází z dávných irských legend.
Píseň moře má nádhernou výtvarnou podobu. Unikátní stylizace, jednoduchá ruční kresba kombinovaná s poloabstraktními digitálními texturami.
Srdečně Vás zve Alča Heverová, která filmový klub pro děti uvádí, organizuje a vede s dětmi o filmu...

VYŠŠÍ MOC

24.03.2023

Oblíbený žánrový mix "drama - komedie" od švédského režiséra Rubena Östlunda (Trojúhelník smutku). Neškodná sněhová lavina strhává manželství Ebby a Tomase do zkázy.

od 17:00, animovaný rodinný film, USA, 2009, 93 min
Carl Fredricksen se místo odchodu do domova důchodců odhodlá k činu. Ke střeše svého domu přiváže tisíce balónků, vystoupá s domem k nebi a vydá se do Jižní Ameriky, jak to kdysi dávno slíbil své ženě. Na cestu se s ním ale vydává ještě jeden nechtěný cestovatel, o jehož přítomnosti...

Od 17:00. Film Encanto z dílny Walt Disney Animation Studios vypráví příběh neobyčejné rodiny Madrigalových. Madrigalovi žijí ukryti v kouzelném domě v pulzujícím městečku v kolumbijských horách, na podivuhodném a očarovaném místě zvaném Encanto. Kouzlo Encanto způsobilo, že každé dítě v rodině má jedinečný dar, od nadlidské síly až po schopnost...

Film nejen pro ty, kteří někdy balili učitelku nebo učitele. Druhý celovečerní film Wese Andersona s již jasnými rysy andersonovského tvůrčího postupu a svébytné poetiky. Vtipné a zábavné! Nikdo nezemře!

Sžíravá satira od držitele Rubena Östlunda, držitele Zlaté palmy z Cannes, vyvolávající následující otázky:
Je fajn být modelkou / modelem / influencerem?
Jak to, že modelky vydělávají víc než modelové?
Kde je rovnost v odměňování žen a mužů?
Kde je rovnost vůbec?
Je lepší být bohatý než chudý?
Jakou sociální roli hraješ?
Co...

Pultovní komedie, díky níž se zjevil geniální scénárista a režisér Kevin Smith.
Jeho černobílý nezávislý debut (natočený za neuvěřitelných 27.500 USD) názorně ukázal, jak má vypadat komedie o mladých lidech pro mladé lidi.
Film zrodil legendární dvojici: Jay a Mlčenlivý Bob, která se v následující režisérově tvorbě dočká vlastních filmů.
Dietl by...