FOTOGALERIE 2023


BURZA BYLIN A KVĚTIN
20. 5.

Děkujeme Ivaně Sýkorové, která si vzala na starost organizaci burzy. Několik pěstitelek přivezlo své rostliny, čile se vyměňovalo a rozdávalo. Nechyběla ani zakladatelka obnovené tradice květinových burz, paní Libuše Kupilíková.


AUTORSKÉ ČTENÍ A POVÍDÁNÍ NEJEN O OKOŘI se Simonou Pališinovou a Sidonií Jíravovou
15. 5.


FÉROVÁ SNÍDANĚ A ŠMAHŮV PLENÉR
13. 5.

Den po výročí narození pana Petra Šmahy, ak. malíře, který žil v Černém Vole, jsme pořádali již třetí ročník malířského plenéru. Plenér byl tentokrát spojený s Férovou snídaní, celorepublikovým piknikovým happeningem, který se koná na podporu Fair trade pěstitelů celého světa. Spojení obou akcí se ukázalo jako velmi příjemné a výhodné. Štěpnice – obnovená zadní část Parádnice ožila s dětmi i dospělými a ze snídaně se nakonec vyklubal celodenní piknik. Kolem se vášnivě malovalo, lezlo po stromech, hrál se badminton, scrabble i červený král (kubb). To vše za aktivní účasti rodiny pana Šmahy. Za organizaci Férové snídaně patří velký dík Aleně Heverové. Za koláč děkujeme Kavárničce a děkujeme také všem, kteří se zúčastnili.

foto: archiv knihovny


VERNISÁŽ VÝSTAVY ELIŠKY ROŽÁTOVÉ
17. 4.

Eliška Rožátová je významná česká, sklářská výtvarnice, žijící ve Statenicích. Vernisáž zahájil architekt Jan Černohorský. O hudební doprovod se postarala skupina Taste of august, ve které zpívá Solée – vnučka Elišky. Vernisáž navštívily také osobnosti české výtvarné scény, např. Jiřina Žertová, která je stejně jako Eliška sklářskou výtvarnicí. Obě bělovlasé dámy vystavovaly nedávno společně v galerii Portheimka. Výstava trvá od dubna do konce června 2023 a můžete ji navštívit v otevírací době knihovny. Uvidíte zde Eliščiny současné i dřívější obrazy a také několi skleněných a papírových objektů.

foto Gabriel Urbánek


VELIKONOČNÍ DÍLNA
5. 4.

Tradiční a oblíbená tvořivá dílna pro děti s paní Evou Škopkovou. Děti vytvářely kytičky z papíru a vystřihovánky. Děkujeme paní Evě a také Báře Škopkové, která pomáhala, fotila a ještě navíc přinesla sušenky. 


NOC S ANDERSENEM
31. 3.

Z pátka 31. 3. na sobotu přespávalo v knihovně 20 dětí ve věku od 6 do 10 let. Po setmění je čekalo veliké dobrodružství v lese. Náš knihovnický kamarád - sečtělé strašidlo, které má v lese svůj pelech, potřebovalo obnovit svůj čtenářský koutek. Děti měly za úkol mu přinést nějaké nové čtivo dle svého výběru a s vlastním doporučením. A zpátky přinést již přečtené knihy. Strašidlo bylo dětem tak vděčné (ono totiž dost nerado chodí samo do zšeřelé vesnice, zvlášť, když osvětlení moc nefunguje), že se s nimi rozdělilo o své zásoby dobrůtek.
Některé děti se cestou musely utkat i s méně přívětivou strašidelnou havětí. Vše ale statečně zvládly a tak se jim dobře spalo.

Za spolupráci na noci s Andersenem děkujeme celému ansámblu dobrovolníků a dobrovolnic: 
Elišce Frkové, Honzovi a Markétě Peterovým, Zdeňkovi a Věře Přádovým, Alče Heverové a strašidlům v lese: Barče, Jonášovi, Víťovi, Kubovi T., Žofce a Ondrovi. V neposlední řadě děkujeme Dáše Plotěné za krásné fotky.

foto Dagmar Plotěná a archiv knihovny


LISTOVÁNÍ
26. 3.

Listování (projekt scénického čtení Lukáše Hejlíka www.listovani.cz) k nám přijelo do Statenic poprvé. Pavel Oubram a Věra Hollá četli z knihy "Dobrý proti severáku". Napínavý virtuální milostný příběh rakouského autora Daniela Glattauera v podání profesionálních herců na chvíli ovládl prostor knihovny až k prasknutí. Věříme, že příště bude knihovna na prasknutí i co se týče publika.

foto archiv knihovny


VYNÁŠENÍ MORENY
26. 3.

Na smrtnou neděli jsme pod vedením Elišky Frkové vyráběli a pak vynášeli Morenu, přičemž jsme jí celou dobu z plných plic pěkně zpívali. Eliško děkujeme!

foto Dagmar Plotěná


NAŠE FURIANTSTVÍ
21. 3.

2. ročník dramatického čtení je za námi. V úterý 21. 3. se sešli v knihovně Naši furianti - ochotníci ze Statenic, Suchdola a Tuchoměřic. V režii Káči Molčíkové četli hru Ladislava Stroupežnického.

foto archiv knihovny a Martin Molčík