SVATÝ MARTIN

13. 11. 2021

   V sobotu již po páté přijel do Statenic svatý Martin. Dopoledne byla v knihovně a na úřadě dílna výroby lampiónů, které se zúčastnilo asi 30 dětí. Odpoledne okolo 16 hodiny se začali scházet lidé na náměstíčko u kavárny, která nás pohostila. Ještě než průvod s rozsvícenými lampiony vyrazil na cestu, patřičnou slavnostní a veselou náladu spustil koncert a společné zpívání s pomocí zpěvníků. Pak vyrazil průvod v čele s biskupy kolem rybníka, ulicí U Školy do ulice Svatojánské. Tam se odehrál výjev, jak se mladý Martin schovává mezi husy, aby nemusel být pasován na biskupa. To se mu však nepodařilo. Husy ho vyzradily a Martin se biskupskému titulu nevyhnul. Průvod pak pokračoval až na magicky osvětlené schody Parádnice. Na louce se pak ukázal sám svatý Martin na bílém koni a podělil se se žebračkou o svůj plášť. Dětem na louce zanechal zlaté penízky.
Děkujeme mockrát všem, kteří se na hojně navštívené akci podíleli. Především Kavárničce za teplý čaj, koláčky, perníčky a poskytnuté zázemí a elektřinu. Kateřině Molčíkové, Janě Vöröšové a jejich dětské kapele složené ze sboru Cvrkot, La Folia a uskupení HRRR (hudební redaktoři radia Rozhalas) za skvělý koncert na úvod a hudební doprovod v průvodu. Velký dík patří Aleně Heverové a jejím hlasivkám za to, jak slavnost moderovala. Děkujeme také všem ochotníkům a ochotnicím, kteří se s vervou ujali rolí mnichů, biskupů, hus a mladého Martina. Vděčni jsme také sv. Martinovi na bílém koni a žebračce, tedy manželům Froňkovým z Jezdecké stáje Statek Statenice . Za lampiónovou dílnu děkujeme Janě Osúchové. Děti si tvoření moc užily, jen škoda, že některým déšť papírové lampiónky poničil. V neposlední řadě děkujeme všem dalším dobrovolníkům a dobrovolnicím, kteří pomohli zajistit krásný a hladký průběh akce. DĚKUJEME VÁM!
PS: Jak vidíte, nemáme mnoho fotografií. Budeme rády, když se s námi o nějaké pěkné podělíte Díky! Vaše knihovnice Bára a Zuzka

foto: archiv knihovny


KVĚTINOVÁ DÍLNA

7. 10. 2021

Děkujeme Janě Púčikové za skvělou květinovou dílnu, kdy si dámy mohly udělat radost a naaranžovat svícen z živých květů. V pošmourných podzimních dnech nám jeden z těchto svícnů prozařuje i knihovnu. Dagmar Plotěné díky za krásné fotky.

foto: Dagmar Plotěná


VÍTÁNÍ PRVŇÁČKŮ

1. 9. 2021

Vítání prvňáčků udělalo radost nejen nám, ale věříme, že i malým školákům a jejich rodinám. Moc děkujeme všem, kteří nám s akcí pomohli: Zdeňkovi Přádovi za to, že na sebe vzal podobu hodného sečtělého strašidla a všechny prvňáčky pasoval na školáky a budoucí čtenáře. Jeho ženě Věrce děkujeme za focení, Alče Heverové a Elišce Frkové za divadélko, manželům Najmanovým za zapůjčení opravdového meče a manželům Kuklovým za materiál na dílnu záložek . Velký dík patří Kavárničce a Báře Škopkové za senzační zmrzlinu pro prvňáčky a prvňačky a jejich sourozence. Díky dík!

Foto Věra Přádová a knihovna


OSLAVA 101 LET KNIHOVNY

12. 6. 2021

Nádvoří před obecním úřadem 12. června ožilo oslavami 101 let knihovny a otevření jejího nového sídla. Ráno při zahájení v 10h zazněla píseň "Já jsem kluk Stateňák" od řídícího učitele a prvního statenického knihovníka Václava Březiny. Tu s dětmi nacvičili manželé Frkovi a Alena Heverová. Od Báry Škopkové z Kavárničky knihovna dostala krásný narozeninový dort.

Multikáry byly dočasně ustájeny u Sokolovny a nové garáže se na 1 den proměnily v arénu virtuální reality. Pánové z firmy We are VR se nezastavili po celý den. Obě stanice byly v provozu od zahájení až do 21h, lidé se střídali po půl hodinách. Na výběr bylo asi 60 programů, největším hitem se stala jízda na horské dráze. Kdo měl chuť na trochu adrenalinu reálného, mohl si projít jednu ze dvou připravených bojovek. Dračí bojovku od Báry Bečvářové nebo naučnou stezku Po stopách Václava Březiny. Úspěch bojovek zaručila pomoc dobrovolníků: Eliška Rolčíková s dětmi, Tereza Opolecká, Barča Talacko, Žofka a Jan Černohorští, rodina Bolkova, Jakub Zich.

Benefiční stánek s občerstvením měl pořád plno a občerstvovací četa v sestavě: Pavlína Talacko a Marie Zichová za asistence Věry Benešové byla na nohou až do pozdních večerních hodin. Do stánku přispěla Kavárnička a několik žen svými slanými i sladkými dobrotami. Ještě není vše vyúčtováno, ale již teď víme, že výtěžek zcela předčil naše očekávání. Bude použitý na dovybavení knihovny, o detailech vás budeme informovat.

V obležení byly také 2 stánky s nabídkou dětských knih a tvořivých sešitů. Svůj stánek zde měla Veronika Kryvšyč ze Statenic se svým nakladatelstvím Zoombee, druhý stánek byl od pražského knihkupectví 2 veverky.

V nové knihovně se celý den něco dělo. Pro malé děti bylo dopolední loutkové divadlo, o které se postarala Eliška Frková a její pravá ruka Alena Heverová. Starší děti si přišli na své při odpolední ozobotí dílně od firmy Czechitas. Na stěnách studovny byla (a stále je) k vidění výstava o historii statenické knihovny, pro kterou nám knihy od J. M. Hovorky zapůjčil pan Robert Souček. Registrovali se noví čtenáři a čtenářky ze Statenic i okolí. O pohodovou odpolední atmosféru se zcela nečekaně postaral mladík Kuba Černohorský se svou elektrickou kytarou.

Navzdory dešti se povedl i bubenický koncert Blabuburo na Parádnici a následující bubenická dílna s trpělivým a neúnavným Jindrou Klegou a Veronikou Trachtovou. Kvůli mokru se dílna přesunula do útrob staré knihovny. Bubnů bylo pro všechny zájemce dostatek díky Tomáši Markovi a jeho djembemafia.com. A aby té radosti nebylo málo, k potlesku pro všechny bubeníky se na nebi objevila duha.

Stany byly důležité nejen kvůli dešti, ale i sluníčku. Za jejich zapůjčení patří díky Sousedství a Janu Černohorskému (který přinesl a zapůjčil také lednici). Noc přečkal stan na zahradě Alice Bláhové. O květiny se postarala Jana Púčiková.

Organizaci večerního deskohraní si vzali pod křídla manželé Maxovi. Zatímco vevnitř se sváděly boje při deskových hrách, venku při ohni se do pozdních nočních hodin předčítalo z milostných dopisů českých spisovatelů a spisovatelek. Patronkou čtení byla Kateřina Molčíková. Díky ohništi od Dana Talacko nechyběly ani buřtíky. BYL TO KRÁSNÝ DEN PRO KNIHOVNU. Na fotografiích nám ho pomohl zachytit Štěpán Černohorský a Barbora Škopková.
Všem, kteří se na oslavách podíleli, moc děkujeme.
Za skvělou spolupráci při přípravě akce děkujeme také obecním technikům a oběma úřednicím z .
Knihovnice Bára a Zuzka

Foto: Zuzana Brychtová Horecká, Barbora Černohorská, Štěpán Černohorský, Barbora Škopková


STĚHOVÁNÍ

17. a 24. 3. 2021

Fotografie ze stěhování do nově zrekonstruovaného sídla knihovny, při kterém zásadně pomohli dobrovolnice a obecní technici.


MASOPUSTNÍ STEZKA

14.–16. 2. 2021

MASOPUST DRŽÍME... protože jsme se nemohli sejít a společně veselit v průvodu, připravili jsme alespoň takový sKORO průvod - masopustní stezku. Stezka trvala 3 dny od neděle do masopustního úterý. Na deseti zastaveních jste se mohli seznámit s tradičními maškarami, zvyky a říkankami a plnit úkoly pro malé i velké. Stezka začala u Restaurace Ve mlejně v Černém Volu a skončila na náměstíčku ve Statenicích, kde děti odměnou dostaly masopustní dobrotu v Kavárničce. Masopust vyvrcholil v úterý v 16h nečekaným a krásným překvapením od Kateřiny Molčíkové a MASBANDU, kteří přišli zahrát bruslařům na rybník a vytvořili tak dokonalou atmosféru.
Nakonec byla klibna i se všemi hříchy a prohřešky účastníků poražena. Dloubání v nose, sourozeneckým šarvátkám, netrpělivým a vznětlivým rodičům i nepořádku tak na čas odzvonilo.
Děkujeme všem, co jste se s námi vydali po stopách tradičních maškar. Děkujeme též Marii, Pavlíně, Pavle a Elišce za pomoc. Milé Kavárničce patří velký dík za laskavou péči o klibnu a dobroty pro děti. 

foto: knihovna, Bára Škopková, Štěpán Černohorský


Z důvodu koronavirové krize byly téměř všechny akce v roce 2020 zrušeny, proto zde mnoho fotografií neuvidíte.


LETNÍ KINO

27. 6. 2020

II. ročník parádního letního kina na Parádnici. Tentokrát jsme promítali BOHEMIAN RHAPSODY - film o Freddie Mercurym. Freddie nás chtěl z nebes asi trochu poškádlit, když nám těsně před začátkem přihnal bouřku a pořádný slejvák. Nás to ale neodradilo, ba ani pana promítače a asi 150 diváků, kteří dorazili sdílet krásnou atmosféru letního večera. Chceme moc poděkovat všem, kteří se na akci podíleli a bez nichž by to nešlo: Pepovi, Františkovi a Michalovi z technických služeb obce, kteří připravili Parádnici a zázemí, vedoucí našeho filmového klubu Lýdii Rouanet a četě dobrovolnic Aleně Heverové, Barboře Molčíkové, Pavlíně Talacko a Marii Zichové, které akci pomohly zorganizovat a připravit bohaté občerstvení. Akci podpořila občerstvením také Kavárnička a Hummus Princess. Děkujeme také Statence a Vojtovi, že bylo pivo a Dagmar Plotěné za krásné fotky. Velký dík vám, kteří jste se dorazili a užili si to. Vaše dobrovolné příspěvky pomohly uhradit náklady na občerstvení a podpoří filmový klub. No a nakonec díky Freddiemu, že tu průtrž mračen na poslední chvíli zastavil :-)

foto: Dagmar Plotěná


ROZVÁŽKOVÁ SLUŽBA

Během karantény jsme každou středu rozvážely knížky a hry do domácností. Samozřejmě v rouškách a rukavičkách.